Uchwała Nr XVI/95/2004 w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Marii i Józefa Wróbel zamieszkałych w B-ch przy ul. Jedlińskiej ...
Uchwała Nr XVI/95/2004
Rady Gminy Bojszowy
z dnia 12 lutego 2004r.
w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Marii i Józefa Wróbel zamieszkałych w Bojszowach przy ul. Jedlińskiej 81 na działalność Wójta Gminy Bojszowy.
Na podstawie art.18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r.Nr 142 poz.1591 z późn. zmianami), oraz art. 229 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 98 poz.1071 z późn. zmianami)
Rada Gminy Bojszowy
uchwala
§ 1
Po rozpatrzeniu skargi Państwa Marii i Józefa Wróbel na działalność Wójta Gminy Bojszowy, nie potwierdza się podnoszonych w niej zarzutów. Uzasadnienie w załączniku nr 1 do uchwały.
§ 2
Odpowiedzialny za wykonanie uchwały jest Wójt Gminy Bojszowy.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik nr 1 do uchwały Nr XVI/95/2004 Rady Gminy Bojszowy
z dnia 12 lutego 2004r
Uzasadnienie
Państwo Maria i Józef Wróbel zam. w Bojszowach przy ul. Jedlińskiej 81 wnieśli skargę do Wojewody Śląskiego na Wójta Gminy Bojszowy o fałszowanie treści map, poprzez nanoszenie drogi dojazdowej, która prowadzi od ul. Jedlińskiej przez ich działkę nr 162/23 km 2 obręb Jedlina.
Wójt Gminy w każdym przypadku korzysta z podkładów mapowych wykonanych przez Powiatowy Ośrodek dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, 43-155 Bieruń ul. Jagiełły 1. Błędna interpretacja zapisu map przez skarżących oraz brak znajomości procedur administracyjnych są podstawą oskarżenia Wójta o ich sfałszowanie.
Na mapie zasadniczej w skali 1:1000, otrzymanej z Ośrodka Dokumentacji na potrzeby zmian fragmentów planu zagospodarowania przestrzennego, nie jest naniesiona granica pomiędzy działkami 161/23 i 162/23; są natomiast uwidocznione obiekty stałe: budynki, ogrodzenia, drzewa, studnie, itp. Ogrodzenie na działce nr 162/23 własność Państwa Wróbel od strony działki 161/23 nie jest posadowione w granicy pomiędzy tymi działkami, lecz w linii zabudowy. Na mapie tej widoczna jest luka odpowiadająca szerokości pasa, na którym ustanowione jest prawo przejazdu dla właścicieli sąsiedniej działki położonej w drugiej linii zabudowy – działka nr 288/23 potwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego Tychy z dnia 20.02.1995r. a nabyte w 1983r. Spór międzysąsiedzki o to prawo przejazdu trwa od kilkunastu lat.
Na podkładzie mapowym, który stanowi załącznik do uchwały Rady Gminy Bojszowy Nr XXXVIII/213/2002 w sprawie zmiany fragmentu planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bojszowy z dnia 28.08.2002r. (załącznik 1 do uzasadnienia) – nie ma podpisu Wójta.
Wójt Gminy złożył podpis dopiero w dniu 21.10.2002r. kiedy to skarżący złożyli wniosek o wydanie opinii urbanistycznej dla terenu objętego tą zmianą (załącznik 2 do uzasadnienia). Podpis ten jest jedynie potwierdzeniem opinii urbanistycznej, a nie podkładu mapowego.
Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bojszowy pod drogą lokalną na odcinku od ul. Jedlińskiej stwarza możliwość budowy drogi gminnej, która umożliwi dojazd do działki nr 288/23 przez grunty RSP Bojszowy. Wydzielenie tego pasa pod drogę powinno zakończyć spór prawo przejazdu.
Inną próbą podjętą przez Wójta w celu rozwiązania uciążliwego sporu międzysąsiedzkiego, była próba przejęcia ul. Równoległej przez Gminę, co umożliwiłoby dojazd do posesji nr 288/23, a tym samym powstałyby warunki do zniesienia prawa przejazdu.
Niestety, w wyniku postępowania prowadzonego przez Wojewodę Śląskiego, wydana została decyzją nr RR/GN.II-5/7723/dr145/dr146/01/02 z dnia 22.04.2002r. odmawiająca stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Gminę Bojszowy własności nieruchomości drogowej położonej w Bojszowach jako ulica
Równoległa. Odwołanie gminy od tej decyzji rozpatrzył Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, utrzymując w mocy decyzję Wojewody. Tym samym droga ta jest nadal prywatną własnością, a Gmina nie ma możliwości usunięcia słupków blokujących przejazd. Nadal więc niezbędne jest korzystanie z prawa przejazdu nabytego w 1983r.
Skarżący na tym samym piśmie domagają się usunięcia uwidocznionych na mapach gminy Bojszowy, a umieszczonych na przystankach autobusowych, tych fragmentów, na których widoczny jest dojazd od ul. Równoległej do Jedlińskiej przez posesję Państwa Wróbel.
Wykonawcą tej mapy, na zlecenie Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Spółka z o.o. Bojszowy, jest Wydawnictwo Witański – Katowice, 40-655 Katowice ul. Tyska 51, które korzysta z zasobów geodezyjnych Głównego Geodety Kraju.
Gmina Bojszowy nie dostarczała żadnych map do tego opracowania. Zarzut skarżących o fałszowanie map, spowodowany jest nieznajomością obowiązujących w geodezji zasad, zgodnie z którymi gmina nie opracowuje żadnych map, korzysta jedynie z zasobów geodezji, które wykorzystuje jako podkłady do nowych opracowań, między innymi do zmian fragmentów planu zagospodarowania przestrzennego gminy.
Pozostałe załaczniki dostępne są w Biurze Rady Urzędu Gminy Bojszowy
pokój nr 12 w godzinach pracy Urzędu
|