ZARZĄDZENIE NR 0152/13/2003
Wójta Gminy Bojszowy
z dnia 14.02.203r.
w sprawie: powołania komisji do dokonania przeglądu dokumentów zawierających informacje niejawne - w celu wybrakowania kwalifikujących się do zniszczenia oraz aktualizacji klauzuli tajności
Na podstawie postanowień zawartych w art. 21 ust. 1 i w art. 86 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11 poz. 95) oraz w art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. Nr 38 poz. 173)
Zarządzam co następuje:
§ 1
Powołuję Komisję w składzie
- Przewodniczący:
- Czesław Oskierko
- Członkowie:
- Patrycja Czarnynoga
- Róża Chądzyńska
§ 2
Komisja w składzie wymienionym w § 1 - dokona przeglądu dokumentów oznaczonych klauzulą “tajne” i “poufne”, znajdujących się w kancelarii tajnej Urzędu i w archiwum zakładowym (w odniesieniu do dokumentów poufnych) - zarówno otrzymanych, jak też i wykonanych w Urzędzie i w efekcie tego przeglądu ustali:
I. Które dokumenty tajne i poufne - z wytworzonych do dnia 10 maja 1994 r. kwalifikują się do:
1) zniszczenia - wobec upływu wymaganego okresu przechowywania i z pominięciem dokonywania zmian klauzuli;
2) dokonania zmiany klauzuli “tajne” i “poufne” - na klauzulę niższą, odpowiadającą obowiązującym w Urzędzie - wykazom - dwóch rodzajów informacji stanowiących tajemnicę – z jednoczesnym ich wyłączeniem ze zniszczenia, jeżeli wymagany okres przechowywania tych dokumentów jeszcze nie upłyną.
II. Które dokumenty tajne poufne - z wytworzonych w Urzędzie od dnia 10 maj 1990r. kwalifikują się do:
1) zniszczenia - wobec upływu wymaganego okresu przechowywania i bez potrzeby dokonywania zmiany klauzuli
2) dokonania zmiany klauzuli “tajne” i “poufne” - na klauzulę niższą i zgodną z wykazem rodzajów informacji niejawnych obowiązującym w Urzędzie - z jednoczesnym wyłączeniem tych dokumentów ze zniszczenia,
3) zachowania posiadanej klauzuli.
III. Które dokumenty tajne i poufne – z otrzymanych przez Urząd do dnia 10 maja 1990 r. kwalifikują się do :
1) zniszczenia - wobec upływu wymaganego okresu przechowywania,
2) zachowania posiadanej klauzuli - wobec braku informacji od wykonawcy tych dokumentów o zmianie klauzuli.
§ 3
Komisja jak w § 1 - realizując zadania wynikające z postanowień zawartych w § 2 - pkt. I. 1, pkt. II. 1 oraz pkt. III. l - sporządzi “spis dokumentów tajnych i poufnych zakwalifikowanych do zniszczenia”
Spis (wykonany w czterech egzemplarzach) powinien zawierać:
ü numer dokumentu i numer ewidencyjny, pod którym dany dokument był zarejestrowany oraz czego dotyczył,
ü określenie daty tego dokumentu,
ü określenie kategorii archiwalnej wymaganej dla danego dokumentu,
ü ilość kart / arkuszy / danego dokumentu.
§ 4
Komisja jak w § 1 sporządzi protokół - obejmujący dokumenty tajne i poufne - określone w §, 2 pkt. I. 2 i pkt. II. 2 - wyłączone z brakowania, wobec których zasadne jest dokonanie zmiany klauzuli tajności.
Protokół powinien uwzględniać:
ü numer dokumentu i jego numer ewidencyjny,
ü dotychczasową klauzulę,
ü klauzulę proponowaną,
ü podstawę prawną zmiany klauzuli.
§ 5
Dokumenty, w odniesieniu do których zmieniono klauzulę tajności a więc te, które stały się dokumentami jawnymi, ale nie kwalifikującymi się do brakowania / zniszczenia / należy:
- skompletować w jednej teczce akt /przy większej ilości dokumentów - ilość teczek maże być większa/,
- przekazać do archiwum zakładowego.
Nowe teczki. akt w wymagany sposób opisać i zarejestrować w “Rejestrze teczek dokumentów niejawnych, dzienników i książek ewidencyjnych”.
Dokonać stosownych adnotacji - odnośnie zmiany teczki akt i numerów kart - w kolumnie nr 3 “Dziennika korespondencyjnego” - w odniesieniu do dokumentów, które wyłączono ze zniszczenia.
§ 6
Do archiwum zakładowego podlegają przekazaniu dokumenty poufne w odniesieniu do których upłynął 5-cio letni okres ochrony określony w art. 25 ust. 3 ustawy o ochronie informacji niejawnych.
§ 7
Dokumenty, w odniesieniu do których klauzula nie została zmieniona, ani też zniesiona - zgromadzić w teczkach akt, które mogą obejmować dokumenty za okresy dłuższe, a więc wieloletnie. Teczki te należy opisać i zarejestrować jak w § 5.
§ 8
Dokumenty tajne i poufne - wobec których wymagany okres ochrony jeszcze nie upłynął podlegają przechowywaniu i zabezpieczaniu w kancelarii tajnej.
§ 9
Komisję zobowiązuje się do opracowania protokołu z realizacji zadań związanych z przeglądem, zmianą klauzula oraz zakwalifikowaniem dokumentów do brakowania /zniszczenia / - z podkreśleniem zasadności proponowanych rozwiązań.
§ 10
Przewodniczącego Komisji zobowiązuje się do opracowania wniosku do Archiwum Państwowego celem uzyskania zezwolenia na wybrakowanie akt zakwalifikowanych do zniszczenia.
Do wniosku należy dołączyć:
1) 3 egz. spisu - jak w § 3,
2) 1 egz. protokołu oceny dokumentacji niearchiwalnej – PuA-34,
3) 1 egz. protokołu - jak w § 9.
§ 11
Po uzyskaniu zezwolenia z Archiwum Państwowego należy:
- doprowadzić do dokonania zapisów w dziennikach i rejestrach stwierdzających fakt zniszczenia danego dokumentu;
- uzyskać akceptację dotyczącą zniszczenia i przekwalifikowania dokumentów,
- dokonać fizycznego zniszczenia dokumentów,
- sporządzić protokół stwierdzający fakt zniszczenia dokumentów.
§ 12
Dokumentację dotyczące przeglądu, przekwalifikowania i brakowania dokumentów, łącznie z zezwoleniem Archiwum Państwowego celem fizycznego zniszczenia dokumentów przechowywać w kancelarii tajnej w wydzielonej teczce akt.
§ 13
Przeglądu i kwalifikacji dokumentów w Urzędzie Gminy Bojszowy oraz pozostałych jednostkach organizacyjnych dokonać należy w terminie do dnia 07.03.2003r.
§ 14
Nadzór nad realizacją postanowień zarządzenia powierzam Pełnomocnikowi Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Gminy Bojszowy.
§ 15
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania. |