Uchwała Nr XII/58/2003
Rady Gminy Bojszowy
z dnia 10 września 2003r.
w sprawie przyjęcia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1591, z późn. zmianami), w związku z art. 11, art. 13 ust. 1, art. 25, 25 b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46 poz. 543, z późn. zmianami), na wniosek Wójta Gminy Bojszowy,
Rada Gminy Bojszowy
uchwala
§ 1
1. Przyjmuje się zasady nabywania, zbywania oraz obciążania nieruchomości gruntowych, jak w Dziale I załącznika do uchwały.
2. Przyjmuje się zasady wydzierżawiania i wynajmowania nieruchomości gruntowych, na okres dłuższy niż trzy lata, jak w Dziale II załącznika do uchwały.
§ 2
Tracą moc uchwały:
- Nr XXIX/119/96 Rady Gminy Bojszowy z dnia 27 listopada 1996r. w sprawie określenia zasad nabycia, zbycia, obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub wynajmu.
- Nr XLVI/196/98 Rady Gminy Bojszowy z dnia 17 czerwca 1998r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXIX/119/96 Rady Gminy Bojszowy z dnia 27 listopada 1996r. o określeniu zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub wynajmu.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Załącznik do uchwały Nr XII/58/2003
Rady Gminy Bojszowy
z dnia 10 września 2003r.
ZASADY NABYWANIA, ZBYWANIA ORAZ OBCIĄŻANIA
NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWYCH
Ilekroć w niniejszych zasadach będzie mowa o:
1) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Bojszowy,
2) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Gminy Bojszowy,
3) Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Bojszowy,
4) obciążaniu - należy przez to rozumieć ustanawianie ograniczonych praw rzeczowych,
5) gminnej jednostce organizacyjnej - należy przez to rozumieć gminną jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
6) spółce - należy przez to rozumieć spółkę prawa handlowego, która jest jednostką zależną od Gminy, w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych,
7) nieruchomości - należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową czyli grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności, art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego: "Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności."
8) celach publicznych - należy przez to rozumieć cele wymienione w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46 poz. 543, z późń. zmianami ).
9) pierwszeństwie - należy przez to rozumieć prawo byłego właściciela do nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej przed innymi osobami lub prawo nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej przysługujące innym osobom, z innych tytułów, wyłącznie w sytuacji, gdy właściciel przeznaczy nieruchomość do zbycia.
Dział I Rozdział I ZASADY OGÓLNE
§ 1
1. Mieniem Gminy Bojszowy gospodaruje Wójt Gminy Bojszowy.
2. Czynności prawne związane z obrotem nieruchomościami wykonuje Wójt Gminy Bojszowy, o ile obowiązujące przepisy nie stanowią inaczej.
§ 2
Wójt Gminy jest zobowiązany do gospodarowania nieruchomościami w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki oraz zasadami współżycia społecznego.
§ 3
- Nieruchomości będące własnością Gminy mogą być przedmiotem zbycia, zamiany, najmu, dzierżawy, użyczenia, ustanowienia trwałego zarządu, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi.
Rozdział II NABYWANIE, ZAMIANA I ZBYWANIE NIERUCHOMOŚCI
§ 4
- Czynności w sprawach nabycia, zamiany lub zbycia nieruchomości podejmuje Wójt.
- Nabycie, zamiana lub zbycie nieruchomości, o wartości powyżej 100 tysięcy EURO, następuje za zgodą Rady Gminy.
§ 5
- Nieruchomości mogą być nabywane i zamieniane w szczególności ze względu na:
a) racjonalną gospodarkę nieruchomościami,
b) tworzenie miejsc pracy,
c) potrzeby inwestycyjne,
d) tworzenie zasobu nieruchomości,
e) realizację zadań własnych,
f) realizację celów publicznych,
g) postanowienia przepisów szczególnych.
- Nabycie i zamianę dokonuje się na wniosek zainteresowanego lub z urzędu.
- Wójt, dokonując zamiany nieruchomości bierze pod uwagę, oprócz celów wymienionych w ust. 1, wartość zamienianych nieruchomości, określoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
- Warunki zamiany nieruchomości uzgadnia się w drodze rokowań.
- Rozliczenie należności stron z tytułu zamiany nieruchomości może obejmować oprócz cen nieruchomości również odszkodowania i inne wzajemne zobowiązania stron.
§ 6
- Zbycia nieruchomości dokonuje Wójt Gminy.
- Zbycia nieruchomości dokonuje się w szczególności ze względu na:
a) racjonalną gospodarkę nieruchomościami,
b) tworzenie miejsc pracy,
c) realizację zadań własnych gminy,
d) realizację celów publicznych,
e) postanowienia przepisów szczególnych.
- Zbycie nieruchomości o funkcjach społecznych lub kulturowych wymaga zgody Rady.
Rozdział III UŻYCZANIE NIERUCHOMOŚCI
§ 7
- Użyczenia nieruchomości z zasobu Gminy dokonuje Wójt.
- Użyczenie nieruchomości stanowiących mienie Gminy, na rzecz jednostek pomocniczych Gminy oraz nieruchomości o powierzchni powyżej 10.000 m2, wymaga zgody Rady.
Rozdział IV OBCIĄŻANIE NIERUCHOMOŚCI
§ 8
1. Wójt dokonuje obciążenia nieruchomości stanowiących własność Gminy, polegającego na:
a) ustanawianiu prawa użytkowania wieczystego,
b) ustanawianiu prawa użytkowania,
c) ustanawianiu służebności.
2. Wójt może obciążyć nieruchomości według zasad określonych w obowiązujących przepisach prawa.
3. Ustanowienie hipotek na nieruchomości gminnej wymaga zgody Rady Gminy.
Dział II ZASADY WYDZIERŻAWIANIA I WYNAJMOWANIA NIERUCHOMOŚCI
§ 9
Wydzierżawienia i wynajmowania nieruchomości dokonuje Wójt, na okres do 10 lat, w drodze przetargowej lub bezprzetargowej.
§ 10
1. Wydzierżawiający może odstąpić od przetargowej formy wydzierżawiania nieruchomości w przypadku:
a) wydzierżawienia nieruchomości komunalnej osobie prawnej, gminnej jednostce organizacyjnej lub spółce prawa handlowego, w której Gmina posiada powyżej 50 udziałów lub akcji,
b) gdy dzierżawca będzie prowadzić działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną,
c) wydzierżawiania gruntów na: cele rolne, urządzenie ogródków letnich przed lokalami użytkowymi i kioskami, ogródków przydomowych, ogródków działkowych, na poprawienie zagospodarowania dotychczas dzierżawionej nieruchomości,
d) urządzenie: dojść, dojazdów, miejsc postojowych i parkingowych,
e) posadowienia obiektów użyteczności publicznej,
f) sezonowego posadowienia obiektów rekreacyjno - rozrywkowych, na cele imprez widowiskowych: karuzele, cyrk, itp.,
2. Przewidziana w ust. 1 regulacja obejmuje także następców prawnych dzierżawców.
§ 11
1. Czynsz z tytułu dzierżawy ustala Wójt.
2. W przypadku ustalania stawki czynszu dzierżawnego w drodze przetargu – stawka określona w ust. 1 jest stawką wywoławczą.
§ 12
Dzierżawcom nieruchomości, z którymi umowy dzierżawy zawarto na okres co najmniej 10 lat, przyznaje się pierwszeństwo w ich nabyciu. Pierwszeństwo to przysługuje jeżeli nieruchomości zostały zabudowane zgodnie z pozwoleniem na budowę, a sposób zagospodarowania nie jest sprzeczny z aktualnym zapisem planu zagospodarowania przestrzennego.
§ 13
Do najmu nieruchomości stosuje się odpowiednio zasady dotyczące dzierżawy nieruchomości.
Uzasadnienie:
Zmiana uchwały jest konieczna z uwagi na zmiany ustrojowe wprowadzone ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz. U. z 1998 r. nr 106, poz. 668 ze zmian.) , ustawą z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U.z 1998 r. nr 133, poz. 872), ustawą o samorządzie powiatowym, w związku ze zmianami wprowadzonymi zmianą ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591, z późn. zmianami.), a także zmianami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W przedkładanym projekcie uchwały proponuje się uporządkowanie aktów prawa miejscowego, dotyczących gospodarowania nieruchomościami gminy.
|